Kladno navštívil vnuk někdejšího chicagského starosty Antonína Čermáka

V roce, kdy si připomínáme 140. výročí narození a 80. výročí tragické smrti jednoho z nejvýznamnějších kladenských rodáků Antonína Čermáka, navštívil Kladno jeho vnuk Anton Cermak Kerner, syn dcery Heleny, provdané za Čermákova přítele Otto Kernera Jr., 33. guvernéra státu Illinois. V sobotu 11. května 2013 se Anton Cermak Kerner nejprve zastavil u pamětní desky, která je v ulici Československé armády nedaleko místa, kde stál v někdejší V. ulici Nového Kladna Čermákův rodný domek.


Při setkání předal řediteli našeho muzea Zdeňku Kuchyňkovi jako dar do muzejních sbírek fotografii rodičů Antonína Čermáka se všemi dětmi z přelomu 80. a 90. let 19. století.


Na fotografii jsou vpředu rodiče - otec Antonín Čermák a matka Marie, rozená Hořejšová, a vzadu druhý zprava budoucí chicagský starosta Antonín Čermák.

Není to první dar, který naše muzeum od rodiny starosty Čermáka obdrželo. Ve sbírkách už máme od 30. let 20. století několik indiánských hraček, které tehdy rodina muzeu darovala.

Hračky inv. č. Te 257, Te 260, Te 261.

Anton Cermak Kerner se samozřejmě nechal vyfotografovat i u tabule se jménem Čermákovy ulice, která slavného rodáka v Kladně připomíná. Dodejme, že ulice pojmenovaná po Antonínu Čermákovi je i v Chicagu.


Primátor města Kladna Dan Jiránek daroval Antonu Cermakovi Kernerovi Historický atlas Kladna, kde je reprodukce mapy města z roku 1894 ze sbírek našeho muzea, na níž je zachycena i V. ulice Nového Kladna, v níž se 9. května 1873 Antonín Čermák narodil.


Pan Kerner přijel do České republiky na pozvání Městské části Praha 6 a ve čtvrtek 9. května se zúčastnil slavnostního pojmenování školy v Praze 6 - Bubenči Základní škola a Mateřská škola Antonína Čermáka.


Při této příležitosti se u slavnostního přípitku setkali (zprava) Anton Cermak Kerner, velvyslanec USA v ČR Norman L. Eisen, starostka Městské části Praha 6 Marie Kousalíková, ředitel školy Petr Karvánek a radní Městské části Praha 6 pro oblast školství Ondřej Balatka.


Jako dar škola obdržela kolorovanou fotografii ze setkání chicagského starosty Antonína Čermáka s prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem v Bystričce v roce 1932.

Foto © Andrea Holasová, Roman Kelbich, Zdeněk Kuchyňka a SVMK, 2013
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 27.05.2013. Verze pro tisk. O úroveň výše.