Reportáž ze Dne Středočeského kraje 28. října 2014

Den Středočeského kraje 28. října 2014 byl tematicky zaměřen k probíhající výstavě Kde se pivo vaří aneb Sládek a alchymista Otakar Zachar. Už před 10. hodinou stálo před muzeem mnoho rodičů s dětmi, což dokládá i snímek z fronty před šatnou pouhé 2 minuty po otevření muzea.


V průběhu dne pak bundy a kabáty přeplnily veškeré věšáky v šatně.


Úkolem návštěvníků bylo na základě nápovědí získat 11 žetonů - korunkových uzávěrů od pivních lahví označených čísly, za něž si po překontrolování u šatny mohli vybrat některou z cen, které věnoval Středočeský kraj, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a naše muzeum.



Zájem o hledání (muzeocaching) byl velký.


Získání některých žetonů vyžadovalo od účastníků značnou dávku odvahy. Znamenalo to například vypít některý z lektvarů připravených v Dílně alchymistově.




Další body bylo možno získat za karetní hru Prší.


A další za čáru hranou opět s korunkovými uzávěry.


Ve výtvarné alchymistické dílně bylo možno si vyrobit obrázky s použitím olejových barev na vodní hladině.



Řadu alchymistických kouzel předvedli "alchymisté" ze slánského gymnázia pracující pod názvem Laborky.cz. Například ukázali, jak lze smícháním dvou čirých roztoků vyrobit "zlato"...



...a vytvořit chemické světlo, které vydrží svítit 24 hodin.



A také předvedli kouřové dělo, které dělalo krásné kouřové kroužky, což, bohužel, na fotografii není vidět.


To vše za velké pozornosti malých i velkých návštěvníků muzea včetně radního Středočeského kraje Ing. Zdeňka Štefka a asi nejvzdálenějšího návštěvníka Craiga Morgana z Chicaga (USA).



Po skončení ukázek, k nimž byla pro velký zájem přidána oproti programu ještě jedna navíc, si mohli malí návštěvníci zastřílet z kouřového děla do zahrady.



Ti, kdo úspěšně zvládli všechny úkoly a na všech stanovištích získali všechny žetony, si pak vybírali z cen.


Celodenní program uzavřela zajímavá přednáška PhDr. Josefa Dolejšího o Otokaru Zacharovi a alchymii, při níž měli návštěvníci možnost uvidět tzv. Hermův roh, tedy pravou alchymistickou křivuli. Dr. Dolejší mimo jiné zdůraznil, že alchymistům nešlo a nejde pouze o transformaci předmětů (např. olova ve zlato), ale i o vnitřní přeměnu sebe samých.



Přesný počet návštěvníků se nedal zjistit, ale odhadujeme ho na 600-700, z čehož kolem 250-300 byly děti.

Foto © Jaroslav Vyšín - SVMK, 2014
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 29.10.2014. Verze pro tisk. O úroveň výše.