Na den přesně 60...

Ve čtvrtek 30. července byla v našem muzeu zahájena výstava k životnímu jubileu kladenského fotografa Aloise Garamszegiho. Narodil se 30. července 1955 v Sokolově. Od 18 let pracoval jako havíř na dole Nosek v Tuchlovicích, odkud musel odejít ze zdravotních důvodů. V osmadvaceti letech se tak vydal na dráhu fotografa, pracoval v Okresním kulturním středisku v Kladně, vystudoval Lidovou konzervatoř pod vedením prof. Jána Šmoka a po roce 1990 začal podnikat - dodnes opravuje fotoaparáty, videokamery, magnetofony a další audio a video elektroniku.
Působil ve Fotoskupině Kladno a ve Fotoklubu Kladno, s uměleckým kovářem Viktorem Stříbrným a dalšími výtvarníky založili v roce 1982 Kladenské dvorky, výtvarné výstavy pod širým nebem, které v Podprůhonu trvají dodnes. S fotografií rád experimentuje a i když to na výstavě jeho současné tvorby v muzeu někomu tak nemusí připadat, nejde o fotografie vytvořené až v počítači.

Vernisáž, na niž přišlo 108 přátel, známých a jiných gratulantů, byla nejnavštívenějším zahájením výstavy od přestěhování muzea v roce 2008. Ukázalo se, že parkoviště je v takovém případě malé a auta parkovala i těsně před vstupem do muzea.


Mezi zmíněnou stovkou návštěvníků byl i radní pro kulturu Středočeského kraje Ing. Zdeněk Štefek (zcela vlevo).


Ředitel muzea Zdeněk Kuchyňka v úvodu vysvětlil, že muzejní parkoviště je malé, protože muzeum dbá o zdravý život návštěvníků a snaží se je přimět, aby do muzea chodili pěšky.


O autorově životní dráze pak promluvil fotograf a buštěhradský kronikář Jaroslav Pergl.


V podání Václava Fikrleho zazněly verše Lawrence Ferlinghettiho, Václava Hraběte a Fráni Šrámka.


Ředitel muzea pak předal autorovi k zahájení výstavy i k jeho narozeninám květinový dar (který ovšem nechali odkvést, uzrát a vylisovat do láhve).


Dárky předávali i další gratulanti. Balónářská rodina Capouškova tak Aloise Garamszegiho pozvala do koše (samozřejmě balónového).


Kromě současných fotografií je možno ve vitrině uvidět i ukázky autorových starších prací a také toho, čím se živí - opravami fotoaparátů.


V Kavárně - vinárně Ateliér v Trojanově ulici v Kročehlavech výstava pokračuje retrospektivou autorovy tvorby.

Foto © Alois Garamszegi, Radka Kalianková, Ivan Poltavec, Jiří Štěpánek, Jaroslav Vyšín.

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 04.08.2015. Verze pro tisk. O úroveň výše.