Vernisáž výstavy betlémů v našem muzeu

Ve čtvrtek 26. listopadu v podvečer jsme v našem muzeu otevřeli výstavu nazvanou Půjdem spolu do Betléma...

Vernisáž zahájil ředitel muzea Zdeněk Kuchyňka, který upozornil na některé zajímavosti, například že historický betlém z Poniklé z počátku 20. století byl instalován nad postel. Takhle byly o Vánocích umísťovány betlémy v malých světnicích podhorských chalup, aby nebránily lidem z domácnosti v jiné činnosti.


Specifikem naší první republiky byly reklamní papírové betlémy. Výrobci kávovin, pracích a čisticích prostředků jimi doplnily původní reklamní pohádky, které zákazníci dostávali za nákupy určitého zboží. Ředitel muzea proto jednu z takovýchto pohádek, která propagovala výrobky firmy Otta v Rakovníku přečetl.Výstavu betlémů ze sbírek muzea i soukromých sběratelů


doplnily betlémy vytvořené dětmi z mateřských a základních škol z Kladenska. Byly dokladem nejen výtvarných schopností jejich tvůrců, ale i jejich velké fantazie. Návštěvníci mohli svými hlasy rozhodnout, který betlém je nejhezčí.


Děti si také na výstavě mohly vybarvit některou z figurek vytvořených Mikolášem Alšem nebo Marií Flaškovou a vzít si ji domů do vlastního betléma.


Foto © Jaroslav Vyšín, 2009

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 26.01.2010. Verze pro tisk. O úroveň výše.