Budeč

Oficiální stránky národní kulturní památky Budeč

Hradiště Budeč stojící na návrší nad obcí Zákolany můžeme považovat za jeden ze symbolů české státnosti. Archeologové prokázali osídlení tohoto místa již v pozdní době bronzové a na počátku starší doby železné (8. - 6. stol. př. n. l.). Ve druhé polovině 9. století našeho letopočtu si zde zbudovali své hradiště Přemyslovci a Budeč patřila k centrálním hradům jejich středočeské domény. Kníže Spytihněv I. tu nechal po roce 895 postavit rotundu sv. Petra, v níž se podle svatováclavských legend učil knihám latinským mladý kněžic Václav, budoucí světec a patron české země.
K původní předrománské lodi byla ve 12. století přistavěna románská věž a zřejmě tehdy bylo také rozšířeno svatopetrské zasvěcení i o sv. Pavla. Kolem roku 1585 bylo k lodi připojeno obdélné kněžiště a v 17. století sakristie. Hlavní chrámová loď Spytihněvovy stavby ale přestála všechny tyto úpravy v neporušeném stavu a je tak nejstarší stojící stavbou v České republice.
K rotundě přiléhající hřbitov se stal místem posledního odpočinku významného pedagoga 19. století K. S. Amerlinga a historiků V. Davídka a O. Urbana.

Jako jediní zajišťujeme o víkendech od konce května do konce září prohlídky rotundy sv. Petra a Pavla a přilehlého hradiště:

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

OTVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

MAPA A SPOJENÍ

SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI NA BUDČI 2018

POUTĚ NA BUDEČ

BOHOSLUŽBY V ROTUNDĚ

PRO ŠKOLY


Proběhlo:

28. národní svatováclavská pouť na Budeč 30. září 2017
13. Svatováclavské slavnosti na Budči 28. 9. 2017
Reportáž ze Svatováclavských slavností 2016
27. národní svatováclavská pouť na Budeč 24. září 2016
Prezentace knihy Střední Čechy, kolébka národních patronů na Budči 20. června 2015
Oslavy 1100 let rotundy na Budči v r. 2005
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 17.08.2018. Verze pro tisk.