Pojďte, budeme si hrát

26. 11. 2010 - 5. 3. 2011

Výstava hraček a her přináší pohled do dětského světa mnoha generací. Čím byly křehké celuloidové panenky, velmi často opatřené oblečky od maminek pro naše malé praprababičky, tím možná zase globální panenky Barbie pro dnešní dvacátníky. Výstava představí hračky všech druhů - zejména panenky, medvídky, nábytečky, houpací zvířata, zmenšeniny nářadí, ale také stavebnice, hlavolamy, vláčky a autíčka. Ty z doby totalitní mohou vyvolat nostalgii celé generace (hra Logik, igráčci, LEGO...), ty starší zase dojmou svým prostým vzhledem a účelem. Vystaveny budou hračky ze sbírek především slánského a kladenského muzea (zajímavostí jsou např. hračky od manželů Pokorných - profesionálních výrobců hraček v Kladně od roku 1924, podomácku vyrobený plechový sporáček od tatínka - zámečníka z Poldovky ve třicátých letech, loutky i maňásci místních loutkoherců a rodin až z první republiky atd.), tak zajímavosti od sběratelky hraček a vydavatelky magazínu Panenka, paní Aleny Sládkové.
Na výstavě bude možné nejen samotné hračky vidět, ale také si přečíst o starých dětských hrách, vývoji panenky či historii loutkoherectví na Kladensku, nebo si s dětmi ušít malou hračku, zahrát vrhcáby, poskládat puzzle nebo stavět z Lega. Na výstavu a na její vernisáž, kde si připomeneme novější vynález - dětský diaprojektor Diax, vás srdečně zveme 25. 11. od 17 hod.
Workshop zaměřený na výrobu hraček, komentované prohlídky a koncerty (Střídmí klusáci v kulisách višní, duo harmonikářů Bohuslavů Ježků) budou probíhat o adventních nedělích.
Jak proběhla vernisáž a co můžete na výstavě přibližně vidět? Viz několik fotografií....

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 22.12.2011. Verze pro tisk. O úroveň výše.