Získali jsme III. cenu v celostátní soutěži Gloria musaealis v kategorii Výstava roku 2011

V Travertinovém sále nové budovy Národního muzea v Praze byly v předvečer Mezinárodního dne muzeí ve čtvrtek 17. května 2012 vyhlášeny výsledky 10. ročníku Národní soutěže Gloria musaealis, vyhlašované Ministerstvem kultury ČR a Asociací muzeí a galerií ČR.


Slavnostnost předání cen dotvrdili významní hosté (zleva) náměstkyně ministryně kultury PhDr. Anna Matoušková, 1. náměstek ministryně kultury JUDr. František Mikeš, předsedkyně AMG PhDr. Eva Dittertová a doyen péče o movité kulturní dědictví Hugo hrabě Mensdorff-Pouilly, v řadě za ním předseda Českého výboru ICOM Mgr. Milan Hlaveš a PhDr. Zuzana Strnadová, ředitelka Muzea hlavního města Prahy.

V kategorii Muzejní výstava roku 2011, do níž bylo přihlášeno 27 projektů, získalo naše muzeum III. cenu za výstavu Po stopách ing. Jana Karlíka, která se uskutečnila ve dnech 11. září 2011 - 5. února 2012 v pobočce muzea - v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích.


Výstava představila jednu z nejvýraznějších osobností v historii kladenského hornictví, ing.Jana Karlíka, který stál u začátku hloubení dolu Mayrau ve Vinařicích jako jeho vrchní inženýr. Jeho přístroj na měření a zapisování rychlosti pohybu těžní klece, který se uplatnil nejen v Evropě, ale i v zámoří, dostal jméno Karlíkův tachograf a svým priincipem se stal předchůdcem dnešních tachometrů v automobilech a černých skříněk v letadlech.
Výstava byla autory pojata jako komiksový příběh a byla instalována v autentickém prostředí bývalého dolu Mayrau, kterým návštěvníci po jejím shlédnutí procházeli a u těžního stroje Ringhoffer z roku 1905 uviděli tachograf přímo v provozu.

Diplom a květinu přebral ředitel muzea PhDr. Zdeněk Kuchyňka.


Autorce výtvarného řešení výstavy Barboře Krejčířové poblahopřál první místopředseda AMG PhDr. Luděk Beneš.




Ředitel muzea Zdeněk Kuchyňka poděkoval především autorům výstavy MgA. Tomáši Voldrábovi a výtvarnici Barboře Krejčířové za jejich invenci při přípravě výstavy. Menší muzea totiž musejí právě invencí a neotřelými nápady nahrazovat nedostatek peněz na pořádání výstav, aby mohly uspět v konkurenci velkých muzeí s mnohonásobně vyššími rozpočty. Jen pro zajímavost dodáváme, že se našemu muzeu podařilo v této kategorii "přeskočit" např. Národní zemědělské muzeum, Muzeum romské kultury, Muzeum umění Olomouc nebo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.
Zdeněk Kuchyňka také poděkoval porotě soutěže, že ocenila právě toto neobvyklé řešení výstavy.

Na fotografii zprava: předseda poroty Gloria musaealis Ing. Vlastimil Vykydal z Technického muzea v Brně, PhDr. Hana Dvořáková z Moravského zemského muzea, PhDr. Pavel Popelka z Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě a ředitelka soutěže Gloria musaealis Mgr. Irena Chovančíková z Masarykova muzea v Hodoníně.


Význam ing. Jana Karlíka a vznik výstavy připomněl její kurátor MgA. Tomáš Voldráb (v pozadí moderátor večera Aleš Cibulka).


Za zřizovatele našeho muzea promluvil Mgr. Tomáš Procházka, vedoucí oddělení kultury Krajského úřadu Středočeského kraje.

A na závěr přišlo společné fotografování pracovníků našeho muzea s diplomem.

Zleva: Dominika Havlová, muzejní pedagog ve skanzenu Mayrau, MgA. Tomáš Voldráb, Barbora Krejčířová, PhDr. Zdeněk Kuchyňka a vedoucí Hornického skanzenu Mayrau Pavel Rolinec.


Společnou fotografii ještě doplnili zástupce ředitele muzea Jaroslav Vyšín (druhý zleva), Mgr. Tomáš Procházka (3. zprava) a PaedDr. Josef Velfl, ředitel Hornického muzea v Příbrami (zcela vpravo).

Foto © Jaroslav Vyšín, 2012
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 19.05.2012. Verze pro tisk. O úroveň výše.