Křest knihy Budeč 1100 let. Příroda, krajina, člověk

V sobotu 12. května odpoledne byla v rotundě sv. Petra a Pavla na Budči pokřtěna kniha Budeč 1100 let. Příroda, krajina, člověk, kterou vydalo občanské sdružení Budeč ve spolupráci s obcí Zákolany a Sládečkovým vlastivědným muzeem v Kladně. Ačkoli počasí bylo spíš aprílové a sluníčko se střídalo s občasnými přeháňkami, vypravilo se na Budeč více než 120 návštěvníků, kteří zcela zaplnili hlavní loď rotundy.

Byli mezi nimi i autoři knížky (zleva) bioložka Helena Štorchová a geolog a klimatolog Václav Cílek.

Knížku pokřtil předseda komise pro životní prostředí Středočeského kraje a primátor města Kladna Dan Jiránek. Spolu s ním si pak na úspěch knihy připili (zleva) editorka knihy Helena Štorchová, ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Zdeněk Kuchyňka, starosta Zákolan Vladimír Dobeš, Radovan Víta z obecně prospěšné společnosti Naučné středisko ekologické výchovy Čabárna a předseda občanského sdružení Budeč Michal Nosek.

Po skončení křtu naštěstí vysvitlo sluníčko a všichni se mohli vydat na přírodovědno-archeologickou vycházku s Václavem Cílkem.

Jeho výklad doplnila archeoložka Andrea Bartošková.


U hromadného hrobu 50 - 60 bojovníků objasnila dr. Bartošková problémy s jeho datací a dr. Cílek připomněl, že podle jeho názoru jde o svědka konfliktu z doby sjednocování přemyslovského státu, jehož ohlasem je Kosmovo líčení lucké války.


Na vyhlídce Šance, kam účastníky vycházky zavedla dr. Štorchová, ukázal botanik Jiří Sádlo, že příroda v okolí Budče je přesně taková, jaká má být.

Přítomní pak byli svědky bouřlivé diskuse mezi dr. Cílkem a dr. Bartoškovou o údajném "jižním předhradí" budečského hradiště, jehož možnou existenci dr. Cílek v knize naznačil.

Vše pak skončilo nikoli snídaní, ale odpoledním posezením v trávě, po němž následovalo občerstvení v restauraci U Libuše.

Knihu Budeč 1100 let. Příroda, krajina, člověk si můžete objednat zde.
Fotografovali © Jaroslav Vyšín a Zdeněk Kuchyňka.
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 30.07.2007. Verze pro tisk. O úroveň výše.