Kulatý stůl o revitalizaci Hornického skanzenu Mayrau

Z iniciativy senátora Jiřího Dienstbiera se v Hornickém skanzenu Mayrau sešli u kulatého stolu všichni, kdo mohou pomoci nejen slovem, ale i prakticky k oživení skanzenu, který je téměř poslední připomínkou někdejší slávy Kladenského kamenouhelného revíru.


Ještě před zahájením jednání ředitel Památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl moderátorce jednání Jiřině Dienstbierové a řediteli Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně PhDr. Zdeňku Kuchyňkovi vysvětlil, že prostředí dolů není pro něj nijak nové, protože v severních Čechách pracoval ve všech třech typech dolů.

V úvodu jednání byla v krátké prezentaci připomenuta historie skanzenu od doby jeho vzniku v roce 1994.


PhDr. Eva Dvořáková z Národního památkového ústavu i ředitel muzea Zdeněk Kuchyňka diskutovali o modelu posledního pracovního dne po 13 letech od uzavření dolu a o dvou různých přístupech, které můžeme najít jak v České republice, tak i za jejími západními hranicemi.

S důležitými informacemi o možnostech získání peněz z evropských fondů přispěl do diskuse ředitel ROP Střední Čechy JUDr. Ing. Tomáš Novotný, PhD.

Vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Středočeského kraje Mgr. Klára Zubíková vysvětlila, co od skanzenu kraj očekává.

Vedoucí oddělení kultury téhož odboru Mgr. Tomáš Procházka připomněl, že kraj už díky novým propagačním materiálům mohl propagovat skanzen na veletrhu v Berlíně.

Ředitel věznice Vinařice plk. Mgr. Miroslav Hadrava promluvil o možnostech spolupráce se skanzenem, zejména pokud jde o zaměstnávání vězňů. Jeho slova doplnili výkonná ředitelka a předsedkyně občanského sdružení Romodrom Marie Gailová a Jakub Chudomel, vedoucí Vězeňského programu a Pracovního programu Vinařice. Sdělili, že potřebují prostory pro zřízení dalších dílen, s tím, že vězňové by byli schopni za pro skanzen výhodných podmínek pomoci s opravami a údržbou celého areálu.

Výkonný tajemník Klubu přátel hornických tradic - Kladno Jaroslav Grubner informoval o dosavadní spolupráci klubu a skanzenu i o jejích dalších možnostech.

Senátor Jiří Dienstbier s potěšením konstatoval, že na setkání zazněly konkrétní náměty, které by už v relativně brzké době mohly pomoci k dalšímu oživení Hornického skanzenu Mayrau.

Přejeme sobě i návštěvníkům, aby toto jednání přineslo už v nejbližších měsících konkrétní výsledky.Foto © Jaroslav Vyšín
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 10.06.2010. Verze pro tisk. O úroveň výše.