Vzpomínka k 60. výročí Lánské akce

V pátek 3. září se přesně po šedesáti letech uskutečnilo slavnostní setkání účastníků "Lánské akce", díky níž začala v dolech pracovat řada členů Klubu přátel hornických tradic - Kladno. Patří k nim např. dlouholetý vedoucí Hornického skanzenu Mayrau Bořivoj Hasman, průvodce ve skanzenu Jan Uváček, nebo dlouholetý správce sbírek v Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně Karel Fryč.
Co to byla "Lánská akce"? Šlo o masový nábor pracovníků do dolů, hutí a těžkoho průmyslu. V roce 1949 pozval prezident Klement Gottwald do lánského zámku hornické učně a ti mu slíbili, že do roka a do dne přivedou do Lán čtyřikrát větší počet hornických učňů z celé republiky. Za rok přijelo na slíbené setkání s prezidentem neuvěřitelných 11.350 chlapců a 364 dívek, kteří se v roce 1950 přihlásili do hornického učebního oboru. Dne 3. září 1950 se stali hornickými učni, potom kvalifikovanými horníky, techniky a inženýry.
Připomínka letošního šedesátého výročí Lánské akce začala položením kytice u sousoší Horníků od Ladislava Nováka v parku před kladenským gymnáziem.


Členové Klubu přátel hornických tradic - Kladno o.s. pak odhalili v průjezdu smečenského zámku, v němž byli horničtí učni z Kladenska ubytováni, pamětní desku. Odhalení se zúčastnila starostka města Smečna Pavla Štrobachová.



V obci Lány začal program položením květin u hrobu prezidenta T. G. Masaryka.


Přátelské posezení účastníků setkání navštívil i starosta obce Karel Sklenička.


Zúčastnil se ho i režisér Antonín Kachlík, autor filmu Červnové dny z roku 1961, jenž podle distributorské popisky zachycuje, jak se "upřímné a nevinné milostné vzplanutí hornického učně střetne s necitlivým neporozuměním dospělých." Hlavního hrdinu učně Pavla hrál Jiří Bednář.


Na připomínku doby, kdy uhlí bylo černé zlato a platilo: Já jsem horník a kdo je víc!, byla v Lánech zasazena pamětní lípa.


Jako zajímavost k tomuto výročí dodejme, že 21. dubna 1951 vydala Československá pošta dvě známky s tématem Lánské akce. Paradoxně to ale bylo v roce, kdy horničtí učni na setkání s prezidentem do Lán pozváni nebyli.


Foto © Jaroslav Vyšín, 2010
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 08.09.2010. Verze pro tisk. O úroveň výše.