Pohled do výstavy

výstava Nablýskaná krása

Výstava o svátečním stolování před sto lety.

17. 6. - 25. 9. 2011
vernisáž ve čtvrtek 16. 6. od 17 hodin.

Co obnášel úplný jídelní servis? Jaký jedinečný porcelán se nacházel v kladenských svátečních pokojích? V čem spočívá umění stolování?
Odpovězte si prostřednictvím výstavy, kde naleznete jak jídelní a čajové sady nádobí a další porcelán od konce 19. století po období první republiky, tak kuchyňský nábytek z 30. let 20. století, dále kuchyňské náčiní ku přípravě jídla i oblíbené kuchyňské dekorace. Výstava se zaměřuje také na úlohu kuchyně v dějinách a chybět nemohou ani základy etikety.

Srdečně vás zveme k návštěvě!


Pohled do kuchyně ze 30. let - tzv. reformní nábytek: kredenc, mycí stůl, lavice, stolička, stůl se židlemi; stolový sporák, vybavení. Prostřeno je právě ke snídani, podává se chléb a melta, na mycím stole se připravuje bábovka.


Sváteční stůl prostřený pro čtyři osoby. Rozsáhlý jídelní a čajový servis z poloviny 19. století pravděpodobně nebyl věnem každé nevěsty. Obsahuje na 40 kusů nádobí (mj. polévkovou mísu, omáčník, hořčičník, cukřenku, servírovací talíře, konvice, mlékovku atd.) Ve výstavě jsou dále k vidění i jiné, skromnější servisy.

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 29.01.2013. Verze pro tisk. O úroveň výše.