Noc světel na Budči

Nečekaný úspěch Pražské muzejní noci v roce 2004, která nabídla zájemcům večerní prohlídky, vedl letos k jejímu rozšíření do celé republiky. Pod patronací Asociace muzeí a galerií se Festival muzejních nocí konal od 20. května do 5. června 2005.


Kladenské muzeum se rozhodlo využít k netradičním večerním prohlídkám při svíčkách rotundu sv. Petra a Pavla na Budči a připomenout tak pověsti o strašidelných zjeveních, které se k tomuto místu vážou. Akce nazvaná Noc světel na Budči se konala 28. května 2005 od 19 hodin. Večerní cestu ze Zákolan na Budeč osvětlovaly petrolejky, na které dohlíželi kladenští skauti ze střediska Orion. Na návrší čekaly na návštěvníky prohlídky rotundy a hřbitova při svíčkách a díky Astronomickému kroužku Kladno se mohli podívat hvězdářským dalekohledem na noční oblohu. Před 22. hodinou začal v rotundě koncert sboru Chorus Carolinus vedeného Karlem Procházkou.Program pak završila poslední prohlídka od 23 hodin, zakončená na hřbitově, kde se na rušitele nočního klidu přišel z hrobu podívat i duch Karla Slavoje Amerlinga.

Ti, kdo ve zdraví přežili řádění půlnočních duchů, dostali od organizátorů prémii. Sládečkovu vlastivědnému muzeu se podařilo získat jako partnera kladenskou společnost ČSAD - MHD, které půl hodiny po půlnoci na návsi v Zákolanech přistavilo autobus, který návštěvníky zdarma odvezl do Kladna. (zk)

A na závěr ještě několik fotografií:

Noc světel na Budči fotografovali © Jaroslav Vyšín a Zdeněk Kuchyňka

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 22.07.2005. Verze pro tisk. O úroveň výše.