Seskokem seskok!

Výstava o počátcích cyklistiky na Kladensku

22. února - 28. dubna 2019

Vernisáž ve čtvrtek 21. února 2019 od 17:00
Fotografie z vernisáže

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, p. o. zve na výstavu historických kol. Za cíl má osvětlit začátky cyklistiky na Kladensku a Slánsku a připomenout tehdejší průkopníky dnes běžného sportu. Perličkou bude příběh jezdce na vysokém kole, unhošťského rodáka Antonína Mittelbacha, který na velocipedu projel v r. 1996 Tour de France a překonal několik rekordů. Výstava začne vernisáží ve čtvrtek 21. února od 17 hod. a potrvá do 28. dubna 2019.

Historie cyklistiky na Kladensku se začala odvíjet v 80. letech 19. století. Na místních cestách bylo možné potkat první odvážné cyklisty na vysokých kolech např. od pražské firmy J. Kohouta, slánské V. Michla či kladenské K. Hlavsy. Postupem doby začaly vznikat Kluby velocipedistů, jejichž členové se zasazovali o šíření nového sportu, přičemž mezi ty nejaktivnější se řadily Klub velocipedistů ve Slaném a v Kladně, později německý cyklistický klub Deutscher Radfahrer Klub Kladno a kladenský Dělnický klub cyklistů. Kolo se pomalu začalo stávat lidovým dopravním prostředkem.

Mezi vystavenými exponáty najdete například vysoké kolo od smíchovské firmy Jana Kohouta či závodní speciál Karla Hlavsy z roku 1884, první kladenský nízký bicykl z roku 1887 nebo tricykl, který do lánského zámku dovezl kníže z Fürstenbergu.

Doprovodný program: SVĚT Z VYSOKÉHO KOLA vyprávění Antonína Mittelbacha / 4. 4. 2019 od 18:00

Reportáže: Pozvánka na výstavu od Praha TV

Reportáž ČT:D v dětském pořadu TamTam ze dne 23. 3. od času 2:32.

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 25.03.2019. Verze pro tisk. O úroveň výše.