Kouzelný svět Vojtěcha Kubašty

Výstava z tvorby fenomenálního autora rozkládacích knih a betlémů ze sbírky Ladislava Janoucha

8. září - 19. listopadu 2017

vernisáž 7. září od 17 hod.
Úvodní slovo Ladislav Janouch

Rozkládací nebo také "pop-up" knihy těší dětské čtenáře již více než osmdesát let a u jejich zrodu stál právě český architekt a malíř Vojtěch Kubašta. Jeho jméno je dnes pozapomenuté, ale prostorové knížky si většina z nás vybaví, minimálně když je uvidí. Pro knihy a také betlémy vytvářel důvtipné mechanismy, s nimiž se po otevření ze stránky do prostoru zvedla celá kulisa s figurami, a knížka se tak stala trojrozměrnou.

Knihy získaly obdiv především ve světě, přičemž osud přivedl Kubaštu i ke spolupráci s Waltem Disneyem (ilustroval knihy 101 dalmatinů, Sněhurka a sedm trpaslíků, Knihu džunglí a další). K nejznámějším domácím titulům patří knihy Cvrček a mravenci, Jeníček a Mařenka, Perníková chaloupka nebo Tip a Top, úspěšná byla také spolupráce s manželi Škodovými na edici Už vím proč. Celkem má na kontě více než 200 knih přeložených do tří desítek světových jazyků.

To, že dílo V. Kubašty má dodnes co nabídnout, dokazuje nedávná reedice jeho zpracování klasických pohádek u nakladatelství Albatros, ale také tato souborná výstava, na které jsou zastoupeny jeho prostorové i dvojrozměrné knihy, dobové 3D veduty Prahy či grafická tvorba.

Doprovodný program:


Ukázka z knihy Jak se lev zatoulal
Ilustrace Vojtěch Kubašta. Verše Ljuba Štiplová.
Vydalo nakladatelství Panorama v Praze 1980.
Tisk Severografia, Velký Šenov.

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 09.10.2017. Verze pro tisk. O úroveň výše.