Vánoční pohlednice ze světa

Až do roku 1918 byly české země součástí Rakousko-Uherska a tak se na pohlednicích zasílaných s vánočními pozdravy objevuje i Weihnachtsmann (Vánoční muž), který patřil k oslavám vánoc především v severoněmeckých státech.Pohlednice s Vánočním mužem, 1901, 1918, 1900 a 1911.

Finsko


Ve Finsku roznáší o Vánocích dárky Ukko v červeném kožíšku a červené čepici. Na pohlednicích ale najdeme i tradiční křesťanské motivy.

Pohlednice s putováním Tří králů za betlémskou hvězdou a přáním Pokojné Vánoce a přání Šťastný nový rok se zvonícími anděly (nedatováno a 1910).

Francie


Ve Francii nosí dárky Pére Noël (Otec Vánoc) a dává je do bot, nebo je nechává u kamen či krbu.

Pohlednice s přáním Veselé Vánoce a novoroční pohlednice se jmelím a cesmínou (nedatováno a 1918).

Itálie


Kromě Ježíška roznáší dětem dárky i Babbo Natale (Vánoční tatík), který je obdobou Santa Clause.

Vánoční tatík na nedatované pohlednici z počátku 20. století a Vánoční přání z roku 1944.

Maďarsko


Vánoční dárky roznáší Ježíšek, na pohlednici z roku 1983 ale najdeme mužíka na saních, který je zjevným spojením Dědy Mráze a Santa Clause.

Pohlednice s přáním Veselé Vánoce a šťastný nový rok (1983).

Norsko


Dárky roznáší 24. prosince trpaslík Nisse v červeném oděvu s čepicí lemovanou bílou kožešinkou.

Pohlednice s přáním Šťastné Vánoce (nedatováno).

Polsko a Jugoslávie


Zatímco v Polsku se slaví Vánoce stejně jako u nás, v Srbsku, které bylo součástí Království Jugoslávie, se ve 30. letech 20. století na pohlednici objevil Vánoční muž. Jako jeden z dárků přinesl i hračku Disneyova Myšáka Mickeyho.

Pohlednice s přáním Veselých Vánoc z Polska a Království Jugoslávie (1934, 1933).

Rakousko


Vzhledem k dlouhému soužití v rámci habsburské monarchie se oslavy Vánoc v Rakousku neliší od oslav u nás.

Přání Požehnané Vánoce a novodobé přání k Vánocům a Novému roku (1937, 2016).

Rusko


Pravoslavná církev slaví Vánoce (Rožděstvo Christa) až 6. ledna. Už od doby cara Petra I. ale dárky na Nový rok přináší Děda Mráz, do nějž car po pobytu v Holandsku podle tamního Sinter Klaase přeměnil tradiční kult sibiřského Mrazíka.


Na novoroční pohlednici z roku 1969 vidíme tradiční podobu Dědy Mráze doprovázeného Sněhurkou, zatímco o deset let později se na padácích snáší Děda Mráz připomínající mnohem více Santa Clause.

Spojené státy americké


Právě ve Spojených státech vznikla díky holandským přistěhovalcům a postavě Sinterklasse postava Santa Clause, který získal dnešní podobu v roce 1931, kdy švédský výtvarník Haddon Sundblom vytvořil statného muže s bílým vousem v červeném kabátě jako reklamu na coca-colu. Santa Claus přináší dárky komínem v noci z 24. na 25. prosince.


Nedatovaná pohlednice z období před druhou světovou válkou.

Velká Británie


Dárky, které jim přinesl Father Christmas (Otec nebo Duch Vánoc) nebo Santa Claus, nacházejí děti v připravených ponožkách 25. prosince. Oslava vánočních svátků je nepředstavitelná bez společného zpívání koled, k nimž patří i koleda Good King Wenceslas (Dobrý král Václav), která vznikla v 19. století a byla inspirována zbožnými skutky českého knížete sv. Václava.


Pohlednice s přáním šťastných Vánoc z Velké Británie (nedatováno).


Novoroční přání z roku 1906.

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 14.12.2020. Verze pro tisk. O úroveň výše.