Co v našem hornickém skanzenu uvidíte

Skanzen je koncipován jako model posledního pracovního dne, takže se Vám bude zdát, že procházíte dolem, který právě opustila směna. Navštívíte řetízkové šatny, těžní budovu jámy Robert, v Homoli projdete asi 130 metrů štoly s původním vybavením včetně mechanizovaného stěnového porubu, v budově dýmnice zhlédnete expozici báňského záchranářství.


Dále uvidíte tři těžní stroje v původních strojovnách - těžní stroj firmy Ringhoffer Praha z roku 1905, těžní stroj Škoda z roku 1932 a těžní stroj Koeppe z roku 1905.

Původně parní těžní stroj vyrobený firmou Ringhoffer v roce 1905, byl v provozu až do roku 1997.

Elektrický těžní stroj vyrobený firmou Škoda.

Z bývalé budovy záplavu se můžete podívat na areál dolu a jeho okolí z ptačí perspektivy. A pokud se nebojíte, můžete se vypravit i do podzemí, které je plné strašidel a strašáků. V areálu skanzenu je také zřízena naučná stezka po někdejší haldě, která se po skončení těžby stala domovem některých chráněných rostlin a živočichů.
Díky spolupráci s občanským sdružením Arteum najdete v Hornickém skanzenu Mayrau i neustále doplňovanou industriální galerii, kterou tvoří díla Kurta Gebauera, Tomáše Kůse, Dagmar Šubrtové a dalších umělců, kteří se účastnili některého ze zdejších výtvarných workshopů.

Kvádrohlava Kurta Gebauera.

Pro školy skanzen nabízí:

GEOLOGICKÁ DÍLNA "ZKAMENĚLÉ DĚJINY"
seznámení se s geologickou a industriální historií Kladenska prostřednictvím výzkumu na haldě (délka programu asi 4 hod.) - od dubna do října


EXPEDICE HORNÍKŮM V PATÁCH
procházka po stezce Po lesních cestách do historie dolování uhlí na Kladensku s průvodcem - začátek u kostela sv. Mikuláše v Kladně - Vrapicích (délka vycházky asi 5 hod.) - od března do listopadu

K programům jsou připraveny pracovní listy. Časový plán lze upravit. Rezervace nutná na tel. 312273067, 312274126.

Foto © Jaroslav Vyšín

Z historie hornictví na Kladensku

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 06.06.2010. Verze pro tisk. O úroveň výše.