Zájemce o historii kladenské Habešovny neodradila ani zima, ani déšt

I přes deštivé a chladné počasí se ve středu 15. září sešlo u mateřské školy postavené Jaroslavem Rösslerem téměř třicet zájemců o procházku Habešovnou, kterou pro ně v rámci dnů Evropského dědictví připravil pedagog volného času Ivana Zágnerová ze Sládečkova vlastivědného muzea. Dala si za úkol přiblížit lidem tuto vilovou čtvrť z hlediska estetického i historického a poukázat na její osobitou atmosféru.


"Průzkum" začal v části Habešovny, v níž se zachovalo posledních pár domů typové zástavby asi z r. 1910 v původní podobě. Na jednom místě se nám naskytl velmi zajímavý pohled na tento typ domů před, během a po rekonstrukci.


Prohlédli jsme si zblízka vilu Václava Stádníka, která zaujala i Davida Vávru v pořadu Šumná města.


A zajímavou nárožní budovu Restaurace U české lípy, která jako hospoda a místo pro spolkové aktivity slouží již 100 let.


Protože se zde sešli i lidé přímo z Habešovny, nebyla nouze o zajímavé perličky a místní pamětnice dokonce přinesla fotografii "České lípy" ještě z dob, kdy byla téměř osamoceným objektem mezi poli. Kdyby nás čas netlačil, to by se to povídalo…


Velmi krásné a citlivě zrekonstruované vily se nachází zejména v ulici Bendlova a Pavlisova.


U díla Jaroslava Rösslera jsme začali i skončili. Zašli jsme si za ním kousek mimo Habešovnu, ke gymnáziu, kde stojí vila postavená pro prvního kladenského primáře Bohuslava Niederleho.

Jen těžko si už dnes představíme, jak tato budova působila vznešeně a moderně před 101 lety, kdy se podél ní místo rušné silnice táhla alej voňavých akátů a kdy její fasáda byla čistá a její nároží zdobil velký květináč.

Foto © Lucie Matoušová, 2010
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 19.09.2010. Verze pro tisk. O úroveň výše.