Letopočet 1907 se pokládá za rok zrodu světového skautingu ve Velké Británii. V tomto roce Robert Baden-Powell (1857 - 1941), britský hrdina búrské války v jižní Africe, zorganizoval tábor na ostrově Brownsea, a to je dnes považováno za počátek skautského hnutí.
Úspěch skautské myšlenky potvrzuje rychlé pronikání skautingu po Evropě i v zámoří. Zakladatelem skautingu u nás byl Antonín Benjamin Svojsík (1876 -1938) Se skautingem se seznámil v roce 1910 a v dalším roce se o prázdninách vydal do Anglie. Ale uvědomoval si, že není možné přesně přenést anglický skauting do českých poměrů. Po prázdninách 1911 sestavil Svojsík první skautský oddíl. V roce 1912 vydal knihu "Základy Junáctví", do které přispěla řada dalších spisovatelů a profesorů - M. Aleš (nakreslil obálku), A. Jirásek, K. V. Rais, dr. J. Guth-Jarkovský a další. V roce 1912 o prázdninách vedl Svojsík první skautský tábor nedaleko hradu Lipnice. Tábor měl 13 účastníků, mezi nimi např. Jiří Wolker, budoucí významný internista Jaroslav Charvát. Svojsík se nejprve pokusil začlenit vznikající skautské oddíly do Sokola, kde ale neuspěl. Založil tedy 15. června 1914 samostatný skautský spolek Junák - český skaut, jehož prvním starostou se stal dr. Čeněk Klika. V roce 1915 začal Svojsík vydávat časopis Junák.
Období předmnichovské republiky je zlatou érou českého skautingu. Oddíly Junáka prošla řada vynikajících osobností nejrůznějšího zaměření – prezident Edvard Beneš, básník Jiří Wolker, klinický lékař, akademik Josef Charvát, cestovatel František A. Elstner, příslušník zahraničního odboje a spolustrůjce atentátu na Heydricha Jan Kubiš.
Za druhé světové války byl Junák zrušen. Mnoho skautů však hájilo myšlenky skautingu v ilegálním odboji či za hranicemi protektorátu. Sedm stovek z nich za to zaplatilo životem.
Poválečné nadšení pro skauting přivedlo do Junáka čtvrt miliónu členů. Ti se významně podíleli na hospodářské obnově země výpomocí v zemědělství. Jako ledová sprcha působil obrat v roce 1948. Junácká organizace byla paralyzována, řada činovníků se stala obětí politických procesů a strávila roky v komunistických žalářích. V roce 1950 byl Junák zrušen.
Nakrátko se k novému životu probudila skautská organizace v roce 1968. Budování organizační struktury a rozmach činnosti ukončil rok 1970, kdy byl Junák násilně pohlcen Pionýrskou organizací.
Na přelomu let 1989 a 1990 vstala skautská organizace z popela znovu. Rychle se začleňuje do mezinárodních struktur. V souvislosti s rozdělením Československa se dělí i junácká organizace a získává svůj dnešní název Junák – svaz skautů a skautek ČR.
Skautská střediska v Kladně:
SKAUTSKÉ STŘEDISKO ORION
Klubovna: Vítězná 2956, 272 04 Kladno
(v 1. suterénu 2. věžáku v Rozdělově - počítáno od kostela). Vůdce střediska: Michal Novák - Bobr (602 661 535)
E-mail: michal.novak@prg.aero
SKAUTSKÉ STŘEDISKO STOPA
Klubovna: Švýcarská 2520, Kladno 2
(areál nové školky za Kauflandem) Vůdce střediska: Marek Bečka - Me2d (732 435 076)
E-mail: stredisko.stopa@seznam.cz