Aktuality

Konkurz na pracovní pozici historik/čka - kurátor/ka sbírkových fondů (2.04.05)

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně přijme historika/čku se specializací na dějiny 20. století a zaměřením na Kladensko a Slánsko. Svůj motivační dopis a CV zasílejte nejpozději do 17. 9. 2023. Vybrané uchazeče/uchazečky pozveme na osobní setkání. Pokud z konkurzu nevzejde vhodný kandidát, výběrové řízení bude prodlouženo, sledujte www.omk.cz.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA KOSTELA

Úterý 12. 9. 2023 od 17:00

Komentovaná prohlídka kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kladně na náměstí Starosty Pavla s výstupem ke kostelní věži a vysvětlením symboliky vybraných sakrálních předmětů, funkcí kostela a návštěvou fary. Počet míst je omezen. Rezervace přijímáme na propagace@omk.cz a tel.: 607 084 508. Upozorňujeme zájemce, že část prohlídky vyžaduje fyzickou zdatnost.

JDE O DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ NA PŘELOMU EPOCH. Výstava přibližuje město Kladno na přelomu 19. a 20. století, což je také období, kdy byl tento kostel postaven.


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA KLADENSKÉHO INDUSTRIÁLU

Čtvrtek 21. 9. 2023

V rámci doprovodného programu k výstavě Na přelomu epoch vás čeká cesta přes industriální zónu bývalých kladenských železáren. Trasa vede částečně po veřejných komunikacích, částečně po vlečkách, ale hlavně místy, které většinou přejdete bez ohlédnutí a nebo se jim zdaleka vyhnete. Cesta trvá cca 2 hodiny, začíná a končí u muzea. Provází Tomáš Voldráb. Součástí je možnost návštěvy výstavy od 16:30. Začátek trasy v 17:00 před budovou muzea. Vstupné 80,-Kč.

Počet míst omezen, rezervujte se předem na propagace@omk.cz.


PŘEDNÁŠKA V MUZEU: VOJENSKÁ OKUPACE ČESKOSLOVENSKA V SRPNU 1968 A SITUACE BEZPĚČNOSTNÍCH SLOŽEK V KLADNĚ

úterý 26. 9. 2023 od 18:00

Zveme vás na zajímavou přednášku v úterý 26. září 2023 od 18:00 PhDr. Daniela Povolného, Ph.D. z Ústavu pro studium totalitních režimů. Věnována bude plánování a průběhu operace DUNAJ, tedy vojenskému obsazení Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Zároveň se bude zabývat tím, co se v těchto dnech dělo v Kladně a jeho okolí z pohledu příslušníků Veřejné bezpečnosti. Vstupné 50,-Kč.


SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI NA BUDČI U ZÁKOLAN

Svatováclavské slavnosti se uskuteční ve čtvrtek 28. 9. 2023 od 10:00. Čeká vás bohatý program, průvod svatého Václava, hudební, divadelní a taneční vystopení, aktivity pro děti, řemeslné dílny či komentované prohlídky rotundy sv. Petra a Pavla.

V sobotu 30. 9. 2023 od 10:30 se v rotundě sv. Petra a Pavla uskuteční poutní mše svatá ke cti sv. Václava.


PODCAST V MUZEU: PŘEPIŠTE DĚJINY

úterý 17. 10. 2023 od 18:00

Známý pořad v rámci podcastu Přepište dějiny prof. PhDr. Michala Stehlíka, Ph.D. a PhDr. Martina Gromana, Ph.D. se v našem muzeu uskuteční v úterý 17. října 2023 od 18:00. Podcast se tentokrát zaměří na kladenské dějiny, především ve 20. století. Nebudou chybět bouřlivé sociální dějiny, ale ani pohled na zdejší religiozitu nebo fenomén sportu. A když jde o Kladno a tento podcast, nemůžeme vynechat Antonína Zápotockého, ale z dalších osobností připomeneme i rodáky - jednoho starostu Chicaga nebo fotbalistu s tragickým osudem.

Přepiště dějiny patří mezi nejznámější populárně-naučný český podcast součastnosti. Stanete se součástí jeho natáčení. Bonusem je také možnost diskuze s odborníky.

Na akci je třeba se předem rezervovat na: propagace@omk.cz, počet míst je omezen. Vstupné 120,-Kč.


PŘEDNÁŠKA V MUZEU: ZDRAVÁ VÝŽIVA V POHODĚ

úterý 7. 11. 2023 od 18:00

Veřejné vystoupení specialistky na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimákové se uskuteční 7. listopadu 2023 od 18:00. Margit vyznává názor, že základem zdraví není farmakoterapie, ale kvalitní strava, zdravý životní styl a dobrá nálada. Prosazuje Zdravý talíř jako náhradu zastaralé výživové pyramidy. Pomáhá při zavádění zdravé výživy ve školách, institucích a firmách. Šíří osvětu, publikuje, přednáší a organizuje semináře.

Na akci je třeba se předem rezervovat na: propagace@omk.cz, počet míst je omezen. Vstupné 120,-Kč.

Přijďte si poslechnout Margit naživo!


VÁCLAV JUNEK - Z KLADNA AŽ NA KONEC SVĚTA

Výstava o tvorbě a životě malíře a kladenského rodáka Václava Junka, kterou jsme připravili ke 110. výročí jeho narození.


VÝSTAVA NA PŘELOMU EPOCH

Výstava, která představuje město Kladno v letech 1889-1914. Jedná se o epochu, kdy se Kladno "vyšvihlo" mezi přední průmyslová centra. Přijďte se podívat, v jak slavném městě jste se rozhodli bydlet a žít. Trvá do 1. října 2023.


PROJEKT CESTOU UHLÍ A ŽELEZA

Právě probíhá podání žádosti o dotaci v integrovaném regionálním operačním programu, jejímž hlavním cílem je záchrana významné části technické památky v areálu Hornického skanzenu Mayrau (stavební obnova budovy Lampovny, konzervace nejstarší těžní věže Mayrau) a vybudování hornicko-hutnické expozice, která představí historii kamenouhelné těžby a hutního průmyslu na Kladensku a Slánsku. Představujeme veřejnosti předložený projekt.

Starší zprávy z roku 2022

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 12.09.2023. Verze pro tisk.