Jak jsme zahájili výstavu Seskokem Seskok!?

Sládečkovo muzeum zahájilo ve čtvrtek 21. 2. 2019 výstavu o počátcích cyklistiky na Kladensku s názvem Seskokem seskok!

Výstavu připravili muzejníci Mgr. Karel Drvola (vlevo) a Jaroslav Vyšín (za fotoaparátem), návštěvníky přivítal ředitel muzea PhDr. Zdeněk Kuchyňka (uprostřed) a také rekordman na vysokém kole Antonín Mittelbach (vpravo). Karel Drvola přiblížil nejprve motivaci k uspořádání výstavy (dělnické Kladno bylo do zavedení MHD doménou bicyklu coby dostupného dopravního prostředku; ve Sládečkově muzeu se nachází několik unikátních exemplářů bicyklů) a nastínil obsah výstavy, která připomíná nejstarší typy kol od dřevěných kostitřasů a vysokých kol, po éru organizované cyklistiky, kdy cyklistů a velocipedistů přibývalo a ve spolcích pořádali výlety do blízkých i vzdálených hostinců a za památkami. Povel Seskokem seskok! se používal při skupinové jízdě na vysokém kole, aby se společným sesednutím zabránilo poněkud nepříjemným srážkám.
Fascinaci historickými koly zastupuje příběh jezdce Antonína Mittelbacha, který stál také u restaurování pěti unikátních historických kol včetně toho svého. Většinu jeho obdivuhodných úspěchů přibližuje výstava, osobně přijde do muzea o svých cestách povyprávět ještě 4. dubna 2019 (termín bude ještě potvrzen).

Na vernisáži jsme nakonec také přivítali praporečníka nejstaršího sportovního klubu v Čechách - Českého klubu velocipedistů 1880 Jaroslava Hořavu, který vysvětlil, že klub čítá přibližně 30 členů, je ryze pánský a přijímání nových členů je poměrně složité. Přišel dobově oblečen, s patřičnými odznaky a doplňky (viz poslední foto :-)). Odkaz na stránku výstavy zde
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 28.02.2019. Verze pro tisk. O úroveň výše.