Pro školy

VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY K AKTUÁLNÍM VÝSTAVÁM

NA PŘELOMU EPOCH (21. 4. - 1. 10. 2023)

Interaktivní výstava o přelomu 19. a 20. století na Kladně - období, které zcela proměnilo tvář města.

Program pro MŠ:

Čtyři kamarádi nám pomocí malých hádanek a úkolů ukážou, jak kdysi vypadalo Kladno. Budeme stavět kostel i radnici, nakupovat na trhu a také střílet z praku a cvrnkat kuličky. Každý malý návštěvník si jednu kuličku odnese jako dárek.

Program pro 1. stupeň ZŠ:

Program zaměřený na poznávání města, ve kterém žáci žijí. Staneme se na chvíli obyvateli tehdejšího Kladna, přidáme se ke stavitelům města, prodavačkám na trhu (vyzkoušíme si prodej s dobovými penězi), určíme nástroje hutníků a umažeme se od uhlí. A navíc si vyzkoušíme tehdejší oblíbené dětské hry - střelbu z praku a cvrnkání kuliček. Každý malý návštěvník si jednu kuličku odnese jako dárek.

Program pro 2. stupeň ZŠ a SŠ:

Muzejní sbírka je primárním historickým pramenem a badatelský způsob práce s ní rozvíjí kritické myšlení. Ale umíme se vůbec dívat na předměty v expozicích tak, aby pro nás byly zdrojem informací? Během programu se žáci naučí vnímat sbírkový předmět jako pramen poznání a pochopí význam uchování movitého kulturního dědictví. Navíc se seznámí se zásadní částí historie svého města. A na závěr stihneme i střílení z praku.

Časová dotace pro MŠ: 45 - 60 minut.

Časová dotace pro ZŠ a SŠ: 60 - 75 minut.

Cena programu je 40 Kč/žák


STÁLÉ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY

Za pokladem s permoníkem

Určeno pro: MŠ Trvání programu: 45 min Cena: 40 Kč/žák, pedagog zdarma

Permoníci na procházce

Formou zábavné hry se děti seznámí s historickým centrem města, významnými památkami a dle věku i se základními informacemi o stavebním vývoji města. Určeno pro: 1. - 5. třída ZŠ Trvání programu: 1 - 1,5 h Cena: 40 Kč/žák, pedagog zdarma

Studenti na špacíru

Program si klade za cíl budovat u studentů pozitivní vztah ke svému městu skrze poznání jeho minulosti. Při procházce historickým centrem Kladna studenti poznávají jeho stavební vývoj, nejvýznamnější památky i zajímavosti z historie. Určeno pro: 6. - 9. třída ZŠ, SŠ Trvání programu: 1,5 - 2 h Cena: 40 Kč/žák, pedagog zdarma

Zažij dobu kamennou

Vzdělávací program zážitkovým učením seznámí žáky s obdobím doby kamenné (lovců a sběračů a změnou, kterou přinesli první zemědělci) a zprostředkuje žákům souvislost estetického projevu člověka a jeho prožívání. Program vznikl díky dotačnímu projektu MK ČR Podpora projektů kreativního učení v rámci Národního plánu obnovy, kde hlavním cílem je podpora kreativního učení žáků.


PROGRAMY NA HRADIŠTI BUDEČ

Středověk na Budči

Zážitkový vzdělávací program s kostýmovanými lektory přibližující dobu sv. Václava, který byl podle legend na Budči vyučován. Lektoři se s dětmi přenesou do doby sv. Václava a prostřednictvím mnoha aktivit na autentickém místě skupinu seznámí s životem v raném středověku. Dále představí patrona české země a provedou žáky po jedné z nejvýznamnějších památek Kladenska i celé České republiky.

Termín: vypsaný vždy v září (v týdnu předcházejícím 28. září) a v červnu (19. - 23. 6. 2023)

Určeno pro: MŠ, ZŠ, SŠ Délka programu: 60-75 min. Cena: 40 Kč/žák

Komentovaná prohlídka

V jiném termínu je možné dohodnout si komentovanou prohlídku uzpůsobenou věku návštěvníků.
Termín: dle dohody, objednávejte nejméně 10 dní předem, Určeno pro: ZŠ, SŠ Délka prohlídky: cca 60 min. Cena dle počtu osob, nejméně ale 700,- Kč. Vstupné: 20,- Kč dítě/ pedaogický doprovod zdarma


PROGRAMY V HORNICKÉM SKANZENU MAYRAU

Hornický skanzen Mayrau nabízí vzdělávací programy zaměřené na hornictví a hornickou historii s přesahy do geologie, báňského záchranářství atd. Více viz stránky Hornického skanzenu Mayrau.


NÁVŠTĚVU ŠKOLNÍ SKUPINY OBJEDNEJTE PŘEDEM

Prosíme, platby fakturou hlaste předem, žádostem v den uskutečnění programu již není možné vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Kontakt pro rezervaci prohlídky výstavy (platí pouze pro školní skupiny), vzdělávacího programu v muzeu a na Budči.

Bc. Lucie Matoušová e-mail: historik<@>omk.cz (bez špičatých závorek), tel.: 312 256 162 nebo 607 281 238 (telefonicky objednávejte od 9:00 do 14:00 hodin)

případně Mgr. Michaela Brábníková e-mail: propagace<@>omk.cz (bez špičatých závorek) tel.: 312 256 168 nebo 607 084 508

Kontakt pro rezervaci programu ve skanzenu Mayrau: tel.: 312 273 067 e-mail: mayrau.pedagog<@>omk.cz (bez špičatých závorek)

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 16.05.2023. Verze pro tisk.